Istoric

Şcoala Buda a fost înfiinţată în 1828 şi era o şcoală de băieţi, care în 1894 erau inscrisi 41 de elevi.

Legea Instrucţiunii Publice din vremea lui Alexandru Iona Cuza, care prevedea învăţământ de patru clase obligatoriu şi gratuit, a impulsionat mult activitatea şcolilor de pe raza comunei Buda.

După reforma agrară din 1864, şcolii i-a fost destinată o suprafaţă de teren în vatra satului, iar construcţia noului local se face abia în anul 1904. Imobilul cu terenul din jur avea o suprafaţă de 1000 mp şi valora 210.000 lei.

În anul 1894, în comună erau 40 de ştiutori de carte, pentru ca apoi numărul acestora să fie în continuă creştere.

În anul 1927, erau inscrisi 172 de elevi, dintre care 98 de băieţi şi 74 de fete,indrumati de trei învăţători. Inv. Dumitru Toma, director al Şcolii Buda, în perioada celui de-al II-lea Război Mondial,a organizat pe lângă şcoală, o cantină şcolară, unde luau masa elevii săraci (de regulă ceai cu pâine).

În urma Reformei Învăţământului din 1948, şcoala obligatorie devine de 7 clase, apoi, din 1965, de 8 clase.

În perioada 1978-1989 şcoala generală a fost de 10 clase, pentru ca după revoluţie să se revină la cea de 8 clase.

Dacă în 1945 Şcoala Buda, avea 6 săli de clasă în care învăţau 250 de elevi, îndrumaţi de 8 cadre didactice, in 1970 se termina de construit noua şcoală care functioneaza şi astăzi, cu 10 săli de clasă, atelier, cancelarie, bibliotecă, numărul elevilor ajungând la 600, iar al cadrelor didactice la 33.

Apogeul este atins in perioada 1978-1989, când Şcoala Buda devine Şcoala Generală de 10 clase.

După anul 1990 se revine la 8 clase, iar numărul elevilor este în continuă scădere.

Actualmente Scoala Buda, functioneaza ca unitate cu personalitate juridica, cu un efectiv de 385 prescolari si scolari, indrumati de 26 cadre didactice.

Tabel

Header 1 Header 2 Header 3 Header 4
Value 1 Value 2 Value 3 Value 4
Value 5 Value 6 Value 7 Value 8
Value 9 Value 10 Value 11 Value 12
Value 13 Value 14 Value 15 Value 16

• A Name wrote:

This is an example of a comment made on a post. You can either edit the comment, delete the comment or reply to the comment. Use this as a place to respond to the post or to share what you are thinking.

Write A Comment

Nullamlacus dui ipsum conseque

Nullamlacus dui ipsum conseque loborttis non euisque morbi penas dapibulum orna. Urnaultrices quis curabitur phasellentesque.

Continue Reading »

Lorem ipsum dolor

Nuncsed sed conseque a at quismodo tris mauristibus sed habiturpiscinia sed.

Nuncsed sed conseque a at quismodo tris mauristibus sed habiturpiscinia sed. Condimentumsantincidunt dui mattis magna intesque purus orci augue lor nibh.

Continue Reading »